petak, 6. ožujka 2015.

Najava - Svjetski dan bubrega


U povodu obilježavanja SVJETSKOG DANA BUBREGA (12. ožujka 2015.), naša udruga organizira  akciju mjerenja šećera u krvi te kontrolu krvnog tlaka,

12.03.2015. (četvrtak) od 10 do 12 sati
u Virovitici, na Trgu kralja Tomislava (kod sata).

Uz transplantirane i dijalizirane pacijente  u akciji će sudjelovati i medicinsko osoblje sa hemodijalize Opće bolnice Virovitica.
Posjetite naš štand na kojem se možete upoznati sa problemima bolesnika oboljelih od bubrežnih bolesti, liječenju hemodijalizom i transplantacijom, saznati što za vaše zdravlje znači imati povišeni šećer u krvi, te što je to donorska kartica i čemu služi.



Obilježavanje Svjetskog dana bubrega 2015. u Hrvatskoj

Zašto obilježavamo Svjetski dan bubrega?

Cilj obilježavanja Svjetskog dana bubrega je podizanje svijesti o životno važnoj ulozi bubrega u očuvanju zdravlja, te umanjiti učestalost bubrežne bolesti i njen štetan utjecaj na cijeli organizam.

Zašto su bubrezi važni?

Bubrezi su izuzetno važni za naše zdravlje i kvalitetu života. Ne samo da oni čiste naš organizam nego i reguliraju krvni tlak, održavaju čvrstoću kostiju i stimuliraju stvaranje crvenih krvnih zrnaca koja nose kisik po tijelu.
Ovogodišnje aktivnosti obilježavanja Svjetskog dana bubrega provodimo pod geslom:

ZA ZDRAVE BUBREGE - nazdravimo čašom vode!

JESTE LI ZNALI?

Ljudsko tijelo sastoji se od 60% vode. Naši bubrezi čiste svu krv otprilike 40 puta dnevno. To je ukupno 200 litara krvi. Bubrezi iz krvi odstranjuju otpadne tvari koje se izlučuju mokraćom.
Kronična bolest bubrega nastaje kada sposobnost bubrega da odstrane otpadne tvari potpuno oslabi. To je "Tiha" bolest koja obično nastaje neprimjetno, mjesecima i godinama, bez prethodnih najava i upozorenja. U konačnici dovodi do zatajenja bubrega i potrebe za nadomještanjem bubrežne funkcije dijalizom ili presađivanjem bubrega.

Tabela unosa tekućine u tijelo na dnevnoj bazi / broj čaša tekućine

Što možete učiniti?

Oštećenje bubrega može se otkriti rano i jednostavno pretragom mokraće, krvi i mjerenjem krvnog tlaka. Moguće je usporiti, ali i zaustaviti napredovanje ostećenja bubrega. Ranim otkrivanjem povišenog krvnog tlaka, šećerne bolesti, mijenjanjem loših životnih navika kod bolesnika ne samo da usporavamo i/ili zaustavljamo napredovanje bubrežnog oštećenja prema konačnom zatajenju nego i značajno smanjujemo pojavnost srčano-žilnih bolesti koje su najčešći uzrok prerane smrti u Hrvatskoj i svijetu.

Održavanje zdravog unosa tekućine

Iako klinička ispitivanja nisu dala odgovor koliki je potreban unos vode i tekućine tijekom dana smatra se da pijenje 1,5 do 2 litre vode dnevno znatno olakšava bubrežnu funkciju čišćenja štetnih produkata iz krvi. Važno je imati na umu da odgovarajući unos tekućine za svaku pojedinu osobu ovisi o mnogim čimbenicima ukljujući spol, fizičku aktivnost, klimatske uvjete, zdravstveno stanje, trudnoću i dojenje. Osobe s bubrežnim kamencima moraju piti i više!

Stručnjaci danas preporučuju 6 - 8 čaša dnevno tijekom cijele godine. Dnevni unos tekućine treba biti veći od količine koju izlučimo urinom i boja urina pokazuje kolika je koncentracija urina. Provjerite boju svoje mokraće. Treba biti svjetla, gotovo čista. Tamnožuta boja mokraće znači da trebate više tekućine.

Nema komentara:

Objavi komentar

RTL - transplantacija u Hrvatskoj